Celorepublikové setkání praporů v Brně

Oslava 100. výročí republiky a celorepublikové setkání praporů v Brně to byla akce, na které jsme nemohli chybět. Bohužel se toho na poslední květnový víkend sešlo hrozně moc a tak od nás jel pouze jednatel Ludvík Špinler. S sebou samozřejmě měl i náš prapor. V sobotu 26. 5. 2018 jel společně s hasiči z Hnátnice, Horní Dobrouče a Lanšperka. Praporů bylo celkem 371. Otevřením bran brněnského výstaviště začal v sobotu 26. května krátce po poledni festival Re:publika, který připomíná 100. výročí Československa a 90 let existence veletržního areálu. Slavnostního zahájení se zúčastnili také český premiér v demisi Andrej Babiš a slovenský předseda vlády Peter Pellegrini. Podle politiků jsou vztahy obou zemí nadstandardní. Babiš je přirovnal k bývalým manželům, kteří spolu vycházejí lépe než před rozvodem. Soužití a mírové rozdělení Čechů a Slováků by mohlo sloužit jako příklad všem národům světa, řekl Pellegrini.
Již v pátek 25. května se uskutečnila Hasičská jízda T. G. Masaryka. Z pěti různých míst České republiky se na cestu k brněnskému výstavišti vydala historická hasičská vozidla a zastavovala v obcích k připomenutí vzniku samostatného Československa.
Slavnostního zahájení festivalu se zúčastnili také dobrovolní hasiči, kteří zde měli celostátní setkání hasičských slavnostních a historických praporů. Kromě zástupců Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska byly zastoupeny také složky Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje, Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje, Kraje Vysočina a kolegů ze Slovenské republiky. Praporů se sjelo do Brna 371, což je rekord v celé naší více jak 100 leté historii. Po slavnostním defilé před hlavním vchodem do areálu BVV a slavnostním zahájení se prapory vydaly do areálu výstaviště k pavilonu „A“, kde byly všechny dekorovány pamětní stuhou k 100. výročí vzniku Československa. Praporečníci hasiči i praporečníci IZS vzdali svou účastí na sobotním zahájení poctu významnému výročí a festivalu RE:publika.

NezařazenéPermalink